Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak přihlásit e-skútr

Jak přihlásit e-skútr



Jak přihlásit elektroskútr? Co vše je potřebné k registraci?

Poohlížíte se po elektroskútru? Ale chcete před pořízením mít 100% jasno, zda jej bude nutné někde přihlašovat, registrovat, sjednávat na něj povinné ručení, nebo se obejdete bez papírování na úřadech?
 
Jsou možné obě varianty. Rozhoduje se podle toho, pro jaký typ elektroskútru jste se rozhodli. Následující řádky vám snad v této problematice udělají pořádek.

 

1) Elektroskútry bez nutnosti registrace

Do této kategorie se obecně dají zařadit e-skútry, na které nepotřebujete řidičský průkaz.
Podle vyhlášky sem patří všechny modely zařazené do kategorie malých mopedů s elektrickým pohonem,

  • které svým výkonem nepřesahují 250 W v trvalém výkonu, respektive 1000 W při chvilkovém výkonu v maximální zátěži, a které
  • primárně fungují jako kolo (mají šlapky). Elektromotor zde má řidiči „pouze“ dopomáhat v jízdě.
  • Jejich rychlost je také zpravidla elektronicky omezena na max. 25 km/h.
  Takové elektrické skútry nemusíte nikde registrovat, neřešíte u nich řidičák, registrační značku, technický průkaz ani povinné ručení.

 Sem patří všechny e-skútry Racceway z řady e-BABETA, e-FICHTL či e-MOPED.

Objevte je

       

2) Elektroskútry s nutností registrace

Logicky na všechny ostatní stroje, které nesplňují výše uvedené podmínky, už budete potřebovat řidičský průkaz (min. typu AM od 15 let). Také už bude potřeba nechat e-skútr registrovat na odboru dopravy do evidence motorových vozidel.
Mezi elektrické skútry, na které budete potřebovat řidičák a musíte je rovněž registrovat, patří všechny modely z řady RACCEWAY CITY, RACCEWAY SMART, RACCEWAY EXTREME a RACCEWAY CENTURY.
 Plánujete-li koupi silnějšího stroje, budete muset po koupi ještě navštívit pojišťovnu a úřad. Naštěstí se nejedná o žádné složité úkony, jen na první projetí si budete muset počkat, než papírování vyřídíte. 

Objevte je

 
 
 

Jak na přihlášení pěkně postupně

Jak registrovat e-skútr v ČR a jak na Slovensku? Co vše budete k vyřízení veškerých formalit potřebovat?

Postup při registraci v České republice

Proces přihlášení skútru do registru silničních vozidel spočívá ve sjednání povinného ručení, získání velkého i malého technického průkazu (TP) a registrační značky (RZ).

Pro samotné přihlášení na dopravním odboru si přichystejte tyto doklady:

  • COC list
  • Platná zelená karta
  • Originál dokladu o koupi elektromotorky (např. kupní smlouva, faktura)
  • Doklad totožnosti (občanský průkaz)

 Při registraci na úřadu se vozidlo fyzicky nekontroluje. Tím pádem nemusíte mít v pořádku povinnou výbavu. Tu si dejte do pořádku do první vyjížďky.

 

Co je COC list?

COC list (Certificate of conformity) obdržíte automaticky s pořízeným e-skútrem. Jde o průvodní dokument vozidla (většinou v anglickém jazyce), který automaticky vydává výrobce a slouží k první registraci vozidla. Bývá uložen pod sedlem motocyklu.

Jedná se o mezinárodně platný doklad, který obsahuje všechny potřebné údaje o vozidle, nezbytné pro první registraci. Součástí COC listu je proto i jedinečné VIN.
Bez COC listu by vám na registru silničních vozidel nezapsali vozidlo do evidence a nedostali byste technický průkaz.

 

1) Sjednejte si povinné ručení – platná zelená karta

Sjednat povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), často označováno jako zelená karta byste měli udělat jako první krok po koupi e-skútru.
Vydaná zelená karta je nezbytná proto, abyste si mohli elektromotorku nechat přihlásit do evidence silničních vozidel. Bez zelené karty úřad nemůže zahájit řízení a vydat technický průkaz.
 
Dříve než se vydáte na dopravní odbor, doporučujeme si najít vhodnou pojišťovnu, kde si povinné ručení sjednáte on-line případně na počkání.
 
Pro vyřízení pojistky budete potřebovat:

  • Výše zmíněný COC list (certifikát obsahuje všechny potřebné informace, které pojišťovna pro sjednání pojistky vyžaduje.)
  • Občanský průkaz

Elektroskútr, na který je potřeba řidičský průkaz, se považuje za motorové vozidlo, při jehož provozování budete účastníky silničního provozu a můžete potenciálně způsobit dopravní nehodu. Proto je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v případě těchto elektromotorek povinné.

 

2) S COC listem a ostatními doklady si zajděte na dopravní odbor

Dostali jste se k druhému kroku. Přihlášení e-skútru do evidence silničních vozidel.
Se zelenou kartou v ruce zamiřte na dopravní odbor – registr silničních vozidel. Jakmile máte v ruce zelenou kartu, zamiřte na dopravní odbor – registr silničních vozidel. Zde si musíte zažádat o přihlášení nového vozidla. Nemusíte nutně chodit na dopravní inspektorát v místě svého bydliště, přihlášení vozidla lze vyřídit na kterémkoli úřadě s rozšířenou působností.
 
Pokud potřebujete více informací, naleznete je například zde.
 
K přihlášení elektroskútru/elektromotorky budete potřebovat:

  • COC list
  • Originál zelenou kartu o pojištění vozidla
  • Originál dokladu o koupi vozidla (kupní smlouva či faktura)
  • Doklad totožnosti
  • Vyplněnou Žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel
 

Vyřízení netrvá dlouho a většinou je na počkání. Při registraci odevzdáte na úřadě COC list a místo něj obdržíte velký i malý TP a bude vám přidělena registrační značka.

 
 

Vyberte si typ registrační značky

Zde můžete volit mezi dvěma typy. Můžete si zvolit standardní registrační značku (klasická SPZ) nebo tzv. registrační značkou elektrického vozidla (začíná písmeny EL). Podrobnosti k registračním značkám upravuje vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel. Klasickou SPZ dostanete ihned, na elektrickou se čeká cca týden.
 
Z našeho pohledu je lepší nechat si RZ elektrického vozidla. Ta totiž oproti standardní SPZ může nabídnout další výhody. Mimo jiné upravuje vjezdy do určitých zón ve městě či možnosti parkování.
 
Za přihlášení nového elektrického skútru nemusíte platit žádný poplatek.
Podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, jsou za zápis do registru vozidel v případě motocyklů/skútrů běžně účtovány tyto poplatky:

  • 300 Kč za motocykl do 50 cm3
  • 500 Kč za motocykl nad 50 cm3

Ovšem, jak zákon sděluje dále, od tohoto poplatku jsou osvobozeny úkony, při nichž je současně přidělena registrační značka elektrického vozidla. (Viz položka č. 26 v příloze zákona o správních poplatcích)
Pokud tedy budete mít přidělenou registrační značku elektrického vozidla, žádné poplatky za zápis do evidence neplatíte.

 

3) Nahlaste své pojišťovně přidělenou SPZ a číslo velkého technického průkazu

Po vyřešení přepisu nezapomeňte ještě jednou kontaktovat svou pojišťovnu. Tam nahlásíte přidělenou SPZ a také číslo velkého technického průkazu.
 

Jak je to s technickou kontrolou?

Platnost technické kontroly je závislá na kategorii vozidla:
  • U nového elektrického skútru s rychlostí do 45 km/h máte technickou platnou 6 let od koupě. Následně pak musíte na STK každé 4 roky.
  • Pokud byste si pořídili silnější elektroskútr, pak vám první technická platí 4 roky od koupě, další pravidelné prohlídky bude nutno absolvovat každé dva roky.
 
 
 

Postup při registraci na Slovensku

Přihlášení do registru vozidel probíhá na „Okresnom úrade – odbor cestnej dopravy.“ Postup je podobný jako v České republice:
 
1) S novým skútrem absolvujete tzv. kontrolu originality – na tu je potřeba zajet jako první. Dostanete potvrzení, že je vše v pořádku, následně můžete zažádat o registraci elektroskútru do evidence silničních vozidel.
2) Navštívíte příslušný okresní úřad – odbor silniční dopravy, kde odevzdáte COC list a místo něj dostanete technický průkaz. K vyřízení je potřeba předložit následující dokumenty:
  • Doklad o koupi vozidla z ČR na Slovensko (originál kupní smlouva či faktura)
  • COC list – certifikát od výrobce skútru (To je stejný dokument jako v případě přihlašování skútru v ČR.)
  • Doklad o absolvované kontrole originality ne starší než 10 dnů
  • Doklad totožnosti
3) S vydaným TP následně zajdete na pojišťovnu a sjednáte si zákonné pojištění (podobně jako povinné ručení v ČR).
4) S uzavřenou zákonnou pojistkou se vrátíte na okresní úřad, kde vám na evidenci vozidel přidělí SPZ. Případně zaplatíte místní správní poplatky (jsou-li účtovány) a je hotovo.

 

Zbystřete, pokud uvažujete o provozu a registraci elektromotorky/elektroskútru v jiném státě

Obecně, pokud uvažujete o pořízení elektrického skútru a jeho následné registraci i provozu v jiném státě, než je ČR, ať už se bude jednat o prodej do státu v rámci EU či mimo EU, určitě si v prvé řadě vždy zjistěte podmínky prodeje a náležitosti provozu e-skútrů v daném státě. Ať pak nenarazíte na neočekávané komplikace, vysoké poplatky apod.

Vyražte



 
Žádný výrobce ani prodejce elektromotocyklů RACCEWAY v žádném případě nenese odpovědnost za případné problémy a vícenáklady spojené s provozem či registrací elektromotocyklů RACCEWAY.