Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat digitální fotoaparát

Jak vybrat digitální fotoaparát


Dnešní technologie nám dávají hromadu možností, jak pořizovat fotografie. Od klasických fotoaparátů v ceně pár tisíc až po super kvalitní techniku. Zatímco pokročilí či profesionální fotografové již vědí, co od svého přístroje chtějí a jaké mají požadavky na tvorbu těch nejlepších snímků, pro začátečníky může být výběr poněkud náročnější. Ať už se tedy chcete vrhnout na dráhu profesionála anebo zkrátka jen hledáte techniku pro zachycení krásných momentů, v následujícím článku vám poradíme, jak vybrat co nejlépe. U nás na patro.cz najdete foťáky od světových značek a oveřených dodavatelů: Nikon, Kodak, FujifilmOlympus, Sony a další


Technické parametry a funkce

1. Fotografické režimy
S fotografickým režimem může fotograf v podstatě vybírat z předem nastavených režimů. Nejčastěji to jsou širokoúhlé foto, panorama, portrét, makro – pro zachycení i těch nejmenších detailů nebo noční režim, pro aktivaci blesku. Mezi oblíbené patří také tzv. HDR – High Dynamic Range, kdy je fotografie poskládána ze tří různě naexponovaných dílčích snímků. Takový program umožňuje focení ve špatných podmínkách, v konečné fázi s lepším vykreslením a dynamikou detailů. Jako další, přístroje dokáží například automaticky rozpoznat a zaostřit na obličej. Jestliže pracujete v automatickém režimu, fotoaparát vybírá mezi režimy automaticky. Možnost manuálního nastavení máte ale samozřejmě vždy. 

2. Režimy snímání
V základu pořizování fotografií rozdělujeme na dva základní způsoby – jedna, samostatná fotografie a sekvenční snímky. K pořízení sekvenčních snímků stačí podržet spoušť aparátu. Takový režim využijete například tehdy, když potřebujete zaznamenat rychlé pohyby, akce v ten pravý moment. V technických specifikacích přístroje vždy najdete uvedený počet snímků za vteřinu. Profesionální zrcadlová technika zvládne až cca 10 snímků za vteřinu.

Standardním vybavením je již také samospoušť. Ta před pořízením snímku odpočítává čas a vy máte tak dost času se na foto připravit, což oceníte zejména při focení skupinových fotek. Dražší modely jsou vybaveny funkcí bulb – kdy fotoaparát snímá scénu po celou dobu stisknutí spouště. Je vhodné zejména pro zachycování ve slabém osvětlení. 
Rozlišení fotografií a ukládání

Ačkoli rozlišení fotografií je obvykle jeden z prvních parametrů, který kupující sledují, pravdou naopak je, že na kvalitu fotografie nemá žádný významný vliv. Kvalitu rozlišení sledujte například tehdy, pokud se chystáte fotky tisknout. V dnešní době je standardním minimem 12 Mpx, ale i mezi levnějšími přístroji najedete již foťáky s 20 Mpx. Profesionální zrcadlovky pak zvládnou i 30 Mpx a více. 

Ty nejlevnější varianty fotoaparátů jsou schopny snímky ukládat pouze ve formátu jpeg, který disponuje nižší kvalitou. Na druhou stranu může být pro někoho výhodou nižší velikost souborů pro uložení. Lepší přístroje dokáží ukládat také v bezztrátovém RAW. Takové snímky jsou uchovány v té nejlepší kvalitě, jejich velikost však může dosahovat i několik desítek Mb.  



3. Ovládání
Obvyklá úhlopříčka displejů se pohybuje okolo tří palců. Displej je buď pevně zabudovaný, nebo výklopný – to oceníte například při focení přes překážky nebo při pořizování autoportrétu. V jednotlivých modelech je ovládání displeje možné pomocí tlačítek, dotyku nebo kombinací obojího. Kompaktní fotoaparáty, vzhledem k ušetření místa, již nemusejí disponovat elektronickým hledáčkem. V tom případě je nezbytné při focení sledovat, co konkrétně fotíte. 

Dražší modely jsou vybaveny také dálkovými spouštěmi, což oceníte tehdy, pokud nechcete pohybem riskovat rozostření záběru. Na trhu jsou k nalezení také přístroje s bezdrátovými ovladači, prostřednictvím kterých můžete celý fotoaparát ovládat bez jediného dotyku. V některých případech lze použít také mobilní telefon s aplikací.

4. Přenos dat
Spoustu zařízení dnes již disponuje WiFi či Bluetooth technologií pro přenos fotografií do PC či smartphonu. Některé modely umožňují také dokonce přímo nahrávat fotografie na sociální sítě. V případě, že je fotoaparát vybaven také GPS, které k fotografii přiřadí lokaci. Pro fyzické připojení mohou být modely vybaveny například HDMI pro snadné a rychlé připojení k TV.

Kategorie digitálních fotoaparátů

1. Kompaktní fotoaparáty
V podstatě se jedná o nejlevnější varianty foťáků, které jsou však pro většinu uživatel naprosto dostačující. Velkou výhodou je nejen jejich cena, ale také malé rozměry, takže nezabírá tolik místa a schováte jej prakticky kamkoli. Pevně zabudovaný objektiv a plně automatické režimy sice svému majiteli nedávají možnost zasáhnout do nastavení režimu. Pro ty, kteří se však o focení nezajímají a chtějí pouze zachycovat momenty, je to nesporná výhoda. Umožňuje totiž zachytit snímky v co nejlepší kvalitě, bez nutnosti vlastního složitého nastavování. 
Důležitým parametrem je také rozsah optického zoomu. Ten je standardně uváděn v násobcích. Pro amatérské fotografy je naprosto dostačující 3-5x, některé modely umožňují přiblížení až 6x ale s horší kvalitou snímku. 

Neméně důležitým parametrem je také ohnisková vzdálenost. Tzn. Čím nižší je hodnota ohniskové vzdálenosti, tím širší objektiv je. Pro lidské oko je tato hodnota okolo 50 mm. Nižší číslo udává širokoúhlý rozměr, vyšší naopak přiblížení. U fotoaparátů s optickým zoomem je tato míra vyjádřena např. 20 – 110 mm. 
Režim pro natáčení videa je dnes rovněž prakticky standardem. Základní zařízení umožňuje pořizovat videa v HD rozlišení, ta dražší již umožňuje vytvářet záznamy ve Full HD nebo dokonce 4K. S tím je velmi úzce spojen další údaj – FPS. Ten udává počet snímků za vteřinu. Standardní hranicí je 30 FPS, pro plynulejší obraz pak 60. Pro zpomalený záběr je to pak 120 FPS a více. 

Sledujte také zdroj energie – některé kompakty mohou ještě stále fungovat na bázi tužkových baterií. V dnešní době jsou však již více běžné nabíjecí akumulátory.



2. Kompakty s výměnným objektivem
Kvalitativně se pohybují na pomezí klasického kompaktního foťáku a zrcadlovky. Můžete se setkat také s označením EVF zrcadlovky nebo bezzrcadlovky. Tato zařízení přenášejí obraz do hledáčku digitálně a jsou vhodná i pro profesionální využití. Oproti klasickým kompaktům disponují také lepšími funkcemi – například ukládání ve zmíněném formátu RAW pro zachování kompletních barev a kvality, včetně možnosti následných úprav. Co se týče samotných režimů focení, stejně jako kompakty, i tyto foťáky disponuji automatickými režimy, navíc však máte možnost také manuálního nastavení. 

Na vyšší úroveň posouvají také pořizování video záznamů. Standardním rozlišením je Full HD, dražší a kvalitnější modely však zvládnou natáčení také ve 4K. V základu se FPS pohybuje okolo 30, pro lepší záznam je však ideální 60 FPS. Pro zpomalené záběry je to pak opět okolo 120 FPS. 

Ne každý model disponuje vybavením bleskem. Naprostá většina je však uzpůsobena pro připojení blesku externího. Standardní je také již optická stabilizace.
Zdroj energie je obvykle vyřešen vyjímatelnou baterií a nabíječkou. Výhodou je možnost zakoupit záložní baterie a pořizovat snímky třeba celý den. 



3. Digitální zrcadlovky 
Svůj název si tyto přístroje skutečně nesou díky přítomnosti zrcadla, což je naprosto zásadní rozdíl oproti kompaktům klasickým a s vyměnitelným objektivem. Obraz do hledáčku přenáší okamžitě bez sebemenšího zpoždění. Tím se zároveň část světla odráží také na zabudované senzory a tím se zrychluje výpočet těchto údajů. Zrcadlovky jsou rozměrné a poměrně drahé fotoaparáty. Ačkoli disponují i automatickými režimy, jsou vhodné zejména pro profesionální fotografy a pro práci v plně manuálním režimu.  

Zrcadlové fotoaparáty jsou vyráběny jako samostatné tělo s výměnným objektivem. Máte tedy možnost zakoupit všechny části zvlášť. Dostupné a obvyklejší jsou však základní sestavy, včetně sady těla a setového objektivu. Přestože již takový objektiv zvládne skutečně kvalitní snímky, pokud se focení hodláte věnovat na skutečně vysoké, profesionální úrovni, počítejte také s budoucí investicí do dalších, lepších objektivů. 

Video je dnes možné natáčet i na klasické zrcadlovky s minimálním rozlišení Full HD, s lepšími modely pak ve 4K či se zpomaleným záběrem, kde se FPS může pohybovat až okolo 240 FPS. Zrcadlovky obvykle nedisponují zakomponovaným bleskem, jsou však uzpůsobeny pro připojení externího. 



Příslušenství
Až na odolné kompakty jsou fotoaparáty poměrně citlivé na otřesy, na toto je třeba myslet a fotoaparát patřičně chránit. V základu jde o zakoupení brašny a pouzder na objektivy. Ty budou vaši techniku chránit před oděrky, poškrábání i vůči nárazům při přenosu. Kvalitnější a vyztužené modely fotoaparát ochrání také před většími pády a silnými nárazy. Zakoupit můžete také voděodolná a podvodní pouzdra, se kterými se můžete vydat i pod vodní hladinu. 

 



K rozměrnější technice můžete pořídit také tzv. fotobatoh, který je konstruován tak, aby přesně seděl na tělo fotoaparátu, objektivů i dalšího příslušenství. 
Velká část fotoaparátu nedisponuje vlastním úložištěm. V takovém případě se nevyhnete zakoupení paměťové karty. U obyčejných kompaktů si vystačíte i s kapacitou 8 GB, pro focení zrcadlovkou, kde jsou fotografie mnohem obsáhlejší, raději volte s modely s vyšší pamětí. V rámci paměťových karet je důležitá také rychlost zápisu karty. Pomalý zápis způsobí zbytečně dlouhé prodlevy. 

K zakoupeným objektivům je určitě dobré zvážit nákup filtru, jehož podstatou je ochránit objektiv před poškrábáním. Jeho výměna se pohybuje v rozmezí několika stovek, na rozdíl od celého objektivu, kde jsou tyto částky mnohonásobně vyšší. Mimo jiné tyto filtry umožňují také dosáhnout nejrůznějších efektů.

Pokud hodláte fotit zejména krajinu s použitím tzv. dlouhých objektivů nebo makro, rozhodně se neobejdete bez stativu, který zajistí maximální stabilitu techniky. K zahození není také dálková spoušť, díky které zamezíte nechtěnému pohybu zařízení. 



Cena
Základní kompakt lze sehnat v rámci tisíců korun, naopak při nákupu zrcadlovky se pohybujeme až v řádech desítek tisíc. Jestliže se chystáte k nákupu dražšího fotoaparátu, dobře si prostudujte dostupné údaje a parametry tak, abyste se vyhnuli pozdějším reklamacím a vracením. Fotoaparát by měl, zvláště pokud se do budoucna o focení chcete zajímat profesionálně, přesně vyhovovat vašim přáním a nárokům. 

Myslete také na to, že cena fotoaparátu, zvláště u těch s vyměnitelnými objektivy, konečná a často vás čeká také další investice do dalšího příslušenství. 


 

 

 

Vybrat fotoaparát