Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat karimatku

Jak vybrat karimatku

Karimatka je podložka pod spacák, která vyrovnává nerovnosti země a zároveň tepelně izoluje. Ačkoli se to nezdá, můžete mít sebelepší spacák, ale bez karimatky vám bude zima a bude vás vše tlačit. V tomto článku si povíme něco o základním rozdělení karimatek a o tom, na co se při výběru zaměřit.


Kde a v jakém období budete karimatku používat

Stejně jako například u stanu či spacáku i v případě karimatky je potřeba si promyslet, kde a v jakém počasí, ročním období a také prostředí ji budete používat. Zaměřte se ale také na to, jak budete karimatku na místo dopravovat. Půjdete na túru pěšky a karimatku si ponesete pěkně po svých? Nebo pojedete autem a karimatku vytáhnete až na místě? V prvním případě je pro vás určitě lepší varianta nafukovací či samonafukovací. Pokud karimatku povezete autem, můžete vybírat klidně rovnou z velkých matrací či karimatek s vyšší hmotností.

Neméně důležité je také prostředí, terén, kde budete spát. Budete v horských oblastech s nepříznivým kamenitým terénem? Volte raději pevné pěnové modely. S nafukovacími modely hrozí poškození materiálu.  


Skladnost

Jak jsme již zmínili, skladnost je důležitá zejména tehdy, chystáme-li se karimatku přenášet sami v rukou, nebo připnutou na krosně. Mezi vůbec nejtenčí a nejskladnější patří tzv. alumatky, ale pozor, ty jsou vzhledem ke svým izolačním vlastnostem vhodné pouze pro letní období. Klasické pěnové karimatky se dají srolovat ale i tak zůstávají stále objemné. Další jsou nafukovací a samonafukovací karimatky. Ty se obvykle dají sbalit do balíčku, který schováte do batohu či krosny. 


Kvalita a odolnost

Nejlevnější modely pěnových karimatek z polyethylenu s polootevřenými póry disponují nízkou odolností. Velmi jednoduše se na nich tvoří oděrky a to zejména na hrubších površích. Karimatky cca 5-12 mm silné časem a opotřebením zeslábnou a ztenčí se. Karimatky s uzavřenými póry jsou mnohem kvalitnější a odolnější. Jejich tloušťka o cíle cca 10-14 zaručuje odolnost i na náročném povrchu. Nafukovací a samonafukovací matrace obnáší riziko propíchnutí. Proto byste tento druh měli volit pouze na rovné, travnaté plochy.


Druhy karimatek

a) Pěnové karimatky
Nejrozšířenější typ podložek. Karimatky se vyrábí v různých barvách a hrubosti. Dle rozměru se jejich hmotnost pohybuje od 150 do 400 gramů. Při srolování má karimatka poměrně velký rozměr. Výrobci nabízí karimatky s polootevřenými nebo uzavřenými póry. Karimatku s polootevřenými póry můžete koupit od 90 Kč, není však příliš odolná a rychle ztrácí hrubost. Karimatky s uzavřenými póry stojí od 400 Kč výš. Dobře si drží tvar a uzavřené póry nenasakují vodu.



b) Samonafukovací karimatky
Samonafukovací karimatky mají nejlepší izolační vlastnosti a zároveň poskytují i největší pohodlí při spánku. Jsou složeny z pevného materiálu s extrémně otevřenými póry, který je uzavřen v nepropustné látce. Po otevření ventilu se začne do karimatky automaticky nasávat vzduch. Před uzavřením ventilu je vhodné karimatku ještě dofouknout. Při skládání se ventil otevře a vzduch se z karimatky vytlačí.



c) Nafukovací karimatky
Jsou velmi oblíbené především díky poskytnutí vyššího komfortu. Jsou také lehké, což oceníte například při pěších túrách. Mimo pohodlí nabízejí také tepelný komfort, jelikož jste díky její výšce lépe izolovaní od studené země. Jejich nevýhodou je naopak nebezpečí propíchnutí, dobře tedy zvažte, kam se za svým dobrodružstvím chcete vydat. 



d) Alumatky
Jde o nejjednodušší a nejlehčí karimatky. Váží jen 130 gramů a dají se stočit do rozměru 10 x 26 centimetrů a jsou tudíž velmi skladné a praktické. Jde o podložku s hliníkovou fólií, která je však, vzhledem ke své tloušťce a izolačním vlastnostem, vhodná jen na léto.