Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat koloběžku

Jak vybrat koloběžku


Vyhněte se zdlouhavému vracení, výměnám a raději si vyberte tu správnou koloběžku hned napoprvé. V tomto článku vám ukážeme, co všechno je třeba před samotným nákupem zvážit, na co si dát pozor a jak si vybrat koloběžku tak, aby přesně vyhovovala vaším potřebám a požadavkům.

 

1. Typy koloběžek

Koloběžky pro děti 

Koloběžky jsou vhodné již pro děti od dvou let. Pro ty nejmenší (2 - 4 roky) jsou koloběžky lehké a není nutné zde vybírat ten nejodolnější materiál. Velmi oblíbené jsou například koloběžky z tvrzeného plastu, které jsou pevné a zároveň odolné vůči opotřebení. S vývinem dítěte se také rychle mění jeho výška a váha. Pro starší děti jsou tedy již vhodnější stroje z vysokopevnostní oceli, jejichž nosnost se pohybuje okolo 75 kilogramů. 

Důležitým parametrem jsou stupátka a řídítka - zejména jejich výška a délka. Výška stupátka by se měla pohybovat mezi 4 - 5 cm pro hladké povrchy. Maximálně 7 cm pro nezpevněné povrchy. Délka stoupátka by měla vždy být alespoň o pár cm větší, než je samotná bota dítěte. Standardně by však měla být dostačující délka 35 cm. Posledním, ale neméně důležitým bodem je výška řídítek. Ta by vždy měla být vyšší nebo nastavitelná od 50 cm.

 


 

Koloběžky pro dospělé

Výběr koloběžky pro dospělé je již složitější záležitostí. Zde již totiž máte na výběr z několika typů, druhů a zpracování koloběžek. Základní věcí, ve které musíte mít při výběru jasno, je jednoznačně terén. Prostředí, ve kterém chcete koloběžku používat. Jiný prostředek si koupíte na cestování po městě, jiný do skateparku nebo do náročnějšího terénu, například lesa. Důležitá je především bezpečnost, proto byste se neměli rozhovat pouze na základě pořizovací ceny, která sice může být nižší, nezaručí ale maximální bezpečnost a komfort při jízdě. Vždy tedy věnujte pozornost zejména kvalitnímu provedení a využitým materiálům.



2. Konstrukce

Pro pohodlnou a plynulou jízdu si obecně vystačíte s délkou stoupátka 45 cm. Zvolit můžete i delší variantu ale pozor, s větší délkou stoupá také riziko prohnutí nebo drhnutí stoupátka o povrch. Odpovídající šírka stoupátka je pak klasicky kolem 11 cm. Pozornost věnujte také zadní nápravě. Uchycení kola, brzd a blatníky by neměli nikde vyčnívat, abyste předešli poranění nohy a blokování kol.

Co se týče nosnosti, je vždy lepší počítat s vyšší váhou při odrazu nebo při jízdě v terénu. Standardně můžete vybírat mezi stroji s nosností 100 - 120 kg, k sehnání jsou ale také s nosností až 150 kg. Čím vyšší odolnost vůči zatížení zvolíte, tím větší jistota pro vás. 

Dalším důležitým parametrem je hmotnost koloběžky. Opět je důležité, jak a kde budete koloběžku používat a jaké jsou vaše nároky na jízdu. Větší a odolnější koloběžky do terénu mohou vážit 10 kg a více. Naopak koloběžku do města nebo na freestyle najdete i s hmotností okolo 3 kg. V neposlední řadě jsou zde také elektrokoloběžky, ty se ale se svou hmotností pohybují ve vyšších řádech. Avšak díky baterii a elektro pohonu zde váha není rozhodujícím kritériem.

V základě konstrukce se dělí koloběžky na 4 typy:

a) Městské koloběžky
Jsou ideání na kratší vzdálenost po městě. Jestli se navíc chystáte cestovat zároveň MHD, je důležitým parametrem možnost složení a kompaktnost stroje. Důležitá je také snadná ovladatelnost. 



b) Freestyle koloběžky 
Jsou pro ty, kteří tráví svůj čas ve skateparku učením se nových troků a skoků. Důležitý je pevný, odlehčený rám s menšími kolečky. Důležitá je nízká hmotnost, kompaktnost a odolnost.

 

c) Sportovní koloběžky
Pro závodní koloběžky jsou typická velká kola, čímž je docíleno vyšší rychlosti, lehký rám a především silné brzdy. Klasicky jsou vybaveny standardními V-brzdami, k sehnání jsou ale také brzdy kotoučové. 




d) Elektrokoloběžky
Elektrokoloběžky jsou stále oblíbenější alternativou dopravy a zájem o ně neustále roste. Snadno, jednoduše a ekologicky vás dopraví na kratší i delší vzdálenosti. Obvykle se dojezd elektrokoloběžek pohybuje okolo 30 - 40 km. Nezbytností je nabíjení baterie, to obvykle zabere 4 - 8 h v závislosti na jednotlivých modelech a kapacitě baterie. 




3. Komponenty

Rám 
Způsob zpracování a využitý materiál rámu ovlivňuje váhu koloběžky, ale také její celkovou kvalitu. Standardním základem je ocelový rám, na němž jsou uchycena řídítka a vidlice. Vybírat však můžete i z dalších materiálů jako je například lehčí ale pevná hi-tech ocel pžípadně hliník. Pro ty nejnáročnější uživatele je tu karbon, vysoce pevný, ultralehký materiál. Dávejte si pozor na celkovou kvalitu výrobku. Zejména opracované hrany, sváry, minimum vyčnívajících komponentů apod. 

Brzdy
U některých modelů si vystačíte s příšlápnutím zadního kolečka, avšak pouze u modelů na freestyle nebo u skládacích koloběžek. Pro častější jízdy a na delší vzdálenosti jsou nezbydností V-brzdy, které využívá většina jezdců, nebo mnohem odolnější a účinnější, brzdy kotoučové. 

Řídítka
Ideální jsou výškově nastavitelná řídítka, aby se přesně přizpůsobila vaší výšce. Obvykle se tyto rozměry pohybují mezi 90 - 130 cm. Jestliže bude vaše koloběžka vybavena kotoučovými brzdami, vyzkoušejte si pozici páček a řídítek, abyste je vždy měli 100 % pod kontrolou. Madla řídítek by měla být vyrobena z příjemného a protiskluzného materiálu, aby se vám stroj ovládal co nejlépe.



4. Kola
 

Tvrdá a měkká guma
Tvrdší kolečka zaručují rychlejší jízdu, ale za cenu nižšího komfortu. Proto jsou zejména pro začátečníky vhodná kola měkčí, s nimiž se naučí stroj dobře ovládat i ve vyšších rychlostech. Přilnavější měkké gumy nesou označení 86A a nižší. Tvrdé gumy pak naopak 88A a vyšší. S tvrdými koly ucítíte všechny nerovnosti a proto se hodí především na hladké povrchy nebo do skateparků. Modely s nafukovacími koly jsou vhodné zejména pro sportovní jízdu. Je však třeba mít po ruce náhradní duši nebo lepící soupravu. 



5. Jak na údržbu

Koloběžka jako stroj je na údržbu poměrně nenáročná a stačí vám jen několik zásad, které byste měli dodržet. Před použitím koloběžky zkontrolujte její stav - dotažení šroubů, páček a dalších mechanismů, kolečka a ložiska. Stejně tak, pokud je vaše koloběžka vybavena nafukovacími koly, ujistěte se, že duše neucházejí. Po sezóně stačí koloběžku uložit na suché a temné místo. 
 



6. Bezpečnost
 

Jestliže jste mladší 18 let, musíte být povinně vybaveni helmou. Pro jízdu na koloběžce platí obecně stejná pravidla jako pro cyklisty. Jestliže se jízdě teprve učíte, můžete si ušetřit také rukavice proti puchýřům a oděrkům. Pro děti jsou pak vhodné zejména chráníče.