Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Puncovní značky a jejich význam

Puncovní značky a jejich význam



Co jsou puncovní značky?


Puncovní značky jsou malé symboly, které můžete najít na medailích a nejčastěji na špercích z drahého kovu. Smyslem puncovních značek je informovat nás o ryzosti a původu použitého kovu, zda byl šperk kontrolován puncovním nebo jiným nezávislým úřadem a také o místě, kde tato kontrola proběhla. Díky těmto značkám zkrátka přesně víte, z jakého kovu a jaké ryzosti, byl váš šperk vyroben. Proto byste jim měli při výběru šperků věnovat patřičnou pozornost.

 
Kdo přiděluje puncovní značky?

Vydávání puncovních značek má na starost puncovní úřad jako nezávislý státní orgán. Hlavní funkcí tohoto orgánu je ověřovat ryzost výrobků, vykonávat puncovní kontrolu a inspekci.
 

Jaké další značky na špercích můžeme najít?

Každý šperk může mít hned několik různých označení. To jsou například značky ryzostní, výrobní nebo odpovědnostní a státní puncovní značky. Zatímco první dvě zmíněné na šperk přidělují sami výrobci, puncovní značky je oprávněn přidělit pouze již zmíněný puncovní úřad.

 
Státní puncovní značky

Obvykle jsou státní puncovní značky z celého šperku to nejdůležitější. Právě podle jeho tvaru totiž poznáte, o jaký kov se jedná a jaká je ryzost daného kovu. Státní punc vám tedy zaručuje, že šperk byl úředně zkontrolován a údaje, které společnost na šperku uvádí, jsou pravdivé. Jestliže se při analýze prováděné puncovním úřadem ukáže, že puncovní značky od výrobce neodpovídají pravdě, může být daný šperk znehodnocen. Pro větší přehled, druhy státních puncovních značek můžete vidět na obrázku níže.
 

Ryzostní značky

Ryzostní značky mají orientační a informační charakter. Jedná se o číslo, které označuje ryzost kovu, do nějž je značka vyražena. Je to vlastně číselný údaj, který nás informuje o poměrném hmotnostním obsahu drahého kovu v předmětu.

Zlato
Pro 14karátové zlato se nejčastěji setkáte se značkou ve formě 585, to znamená, že šperk obsahuje 585/1000 ryzího kovu ve slitině, z níž je daný šperk vyroben. Pod označením 750/1000 najdeme 18karátové zlato. Ryzí nebo 24karátové zlato najdeme pod značkou 999, protože obsahuje nejvyšší podíl ryzího zlata a přítomnost slitin je zde skutečně minimální. Tento materiál se však pro výrobu šperku nepoužívá.
 
Stříbro
Tento drahý kov najdete pod označením 925 – zda mluvíme o tzv. sterlingovém stříbru, které má v sobě 92,5 % ryzího stříbra a zbytek příměsi. Je velmi často využívané a označujeme jej také jako klenotnické stříbro.

Platina
Pro platinu používáme označení 950, protože se jedná o jednu z nejkvalitnějších slitin.
 

Identifikační značky

1) Výrobní značky

Jedinečné označení registrované společnosti nebo zlatníka, které jim bylo přiděleno příslušným puncovním úřadem. Nejčastěji se využívají iniciály firmy. Výrobní značku mohou subjekty používat pouze u výrobků jimi vytvořenými.

2) Odpovědnostní značky

Zde jsou rovněž nejčastěji využívány iniciály společnosti a je taktéž přidělována puncovním úřadem. Odpovědnostní značka nás informuje o tom, že byl šperk dovezen, a tedy vyroben na území jiného státu, ale zodpovědnost za něj přebírá samotná společnost, která šperk prodává. Tuto značku je možné použít pouze pro označení dovezených výrobků.
 
Kromě aktuálně používaných značek jsou platné všechny puncovní značky, které v historii platily na území Československa. Platné jsou tedy i značky, které se využívaly za doby Rakouska-Uherska či Protektorátu. Pokud vás k tato tématika zajímá, více informací najdete na stránkách Puncovního úřadu České republiky.

V důsledku rozšiřování územních pracovišť Puncovního úřadu se začala rozlišovat i jednotlivá pracoviště prostřednictvím miniaturních písmen. Tato písmena najdete vždy v blízkosti čísla udávajícího ryzost.

 
Jaké šperky se puncují?

Puncovní značka se přiděluje všem šperkům vyrobením na území České republiky, které byly vyrobeny ze slitin zlata, stříbra nebo platiny. Takové šperky musí být opatřeny výrobní značkou a po provedení kontroly puncovním úřadem také státní puncovní značkou. Značky označující ryzost nejsou na těchto špercích povinné, výrobci je však často přidávají z vlastní iniciativy pro lepší informace.
V případě dovážených šperků je situace trochu složitější. Důležitým faktorem totiž je, z jakého státu byly šperky dovezeny. Český puncovní úřad uznává puncovní značky některých jiných zemí, jako jsou třeba Slovensko nebo státy, které podepsaly tzv. Vídeňskou konvenci a země, se kterými Česká republika podepsala Dohodu o vzájemné platnosti puncovních značek. Tyto šperky tedy již pak není potřeba označovat českým puncem. Jednoduše tedy na takových špercích najdete buď punc konvenční nebo značku příslušné země viz obrázek níže.

Šperky dovezené z jiných zemí musejí být označeny odpovědnostní značkou, předloženy ke kontrole puncovnímu úřadu a ten je následně označí státní puncovní značkou.




Jaké šperky se nemusí puncovat

Šperky v podlimitní hmotnosti, u zlata = 0,5 g u stříbra = 3 g, jsou výjimkou a nepodléhají kontrole puncovního úřadu. Nemusí tedy nést ani státní puncovní značku, naopak je ale u nich povinné označení výrobní a ryzostní. Dovezené šperky, které jsou v podlimitní hmotnosti, také nemusí být kontrolovány puncovním úřadem. Toto zboží tedy nemusí být označeno státním puncem. Zpravidla na něm ale bývá odpovědnostní značka, která odkazuje na dovozce. A nesmí chybět ryzostní značka.
 
Shrnutí

Vždy, když nakupujete šperky online nebo v kamenných obchodech, nesledujte pouze cenu a estetickou stránku, ale věnujte pozornost i těmto značkám. Jestliže symboly nenajdete, nebojte se a informujte se u obchodníka.

Prohlédněte si naši nabídku šperků od klasických i exkluzivních značek

Šperky a bižuterie